Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Planujesz zakup mieszkania? Gratulujemy tej decyzji – to początek ekscytującego etapu w Twoim życiu. Warto jednak pamiętać, że wiele osób wówczas popełnia błędy, które mogą prowadzić do dużych, znaczących kosztów. Jakie kwestie są w takim razie tutaj najważniejsze i na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Oto najważniejsze informacje, które pomogą Ci uniknąć pułapek i dokonać świadomego wyboru.

Stan techniczny budynku i mieszkania

Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie technicznego stanu budynku. Jeśli nie jest on w najlepszej kondycji, możesz spodziewać się wyższych kosztów związanych z funduszem remontowym. Warto więc zwrócić uwagę na stan klatki schodowej, dachu, elewacji oraz windy. Szczególnie ważne jest poszukiwanie oznak rdzy i wilgoci, które mogą świadczyć o ukrytych problemach.

Warto również dokładnie przyjrzeć się instalacjom w mieszkaniu. Upewnij się, że instalacja elektryczna jest w dobrym stanie – sprawdź działanie świateł i przetestuj gniazdka. Równie ważne jest skontrolowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i gazowej oraz ocena stanu okien, podłóg i drzwi. Dowiedz się, kiedy ostatnio była wymieniana instalacja elektryczna i czy przeprowadzono modernizację pionów wodnych. Może się zdarzyć, że takie prace są dopiero planowane, co oznacza, że w niedalekiej przyszłości będziesz musiał zainwestować w gruntowny remont.

Jeśli chcesz uniknąć remontu, zwróć uwagę na stan ścian – poszukaj pęknięć i zacieków, które mogą wiele powiedzieć o kondycji mieszkania. Sprawdź również boazerię, płytki oraz tapety. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie usterki są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego pomoc doświadczonych pośredników może okazać się nieoceniona.

Jeśli planujesz remont mieszkania w kamienicy, sprawdź, czy budynek jest objęty opieką konserwatora zabytków. W takim przypadku prace remontowe mogą wiązać się z wyższymi kosztami oraz koniecznością przestrzegania dodatkowych wytycznych.

Sprawdzanie wiarygodności dewelopera

W sytuacji, gdy odbierasz mieszkanie z rynku pierwotnego, upewnij się, czy doprowadzone zostały wszystkie media. Równie ważne jest sprawdzenie wiarygodności dewelopera – warto przeanalizować opinie dostępne w sieci. Negatywne recenzje mogą sugerować problemy z jakością wykonania lub potencjalne opóźnienia. Dobrze jest także zaznajomić się ze sprawdzonymi źródłami, takimi jak Polski Związek Firm Deweloperskich czy Krajowy Rejestr Sądowy (KRS).

Stan prawny nieruchomości

Ważna również jest ocena stanu prawnego nieruchomości. Tutaj w pierwszej kolejności należy zapoznać się z Księgą Wieczystą – dzięki niej przekonasz się, czy dane mieszkanie nie jest obciążone hipoteką oraz czy nie mają do niego praw lub roszczeń osoby trzecie. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego dobrze jest z kolei sprawdzić w KW czy deweloper posiada prawo własności gruntu.

Jeśli chodzi o stan prawny nieruchomości, mogą się pojawić jednak również i inne pułapki, związane np. ze służebnością osobistą – w takiej sytuacji dana osoba ma prawo do korzystania z danej nieruchomości nawet wtedy, gdy nie jest jej właścicielem. Warto pamiętać, że istnieje także taki dokument, jak Prawo Dożywocia, które stanowi rodzaj zobowiązania związanego z koniecznością zapewnienia utrzymania do końca życia poprzedniemu właścicielowi.

Przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego należy też upewnić się, czy nie ma jakichś zaległości w opłatach. Dobrze jest w tym celu poprosić spółdzielnię lub zarząd wspólnoty mieszkaniowej o odpowiednie zaświadczenie. Osobę sprzedającą mieszkanie powinniśmy również poprosić o dowód tożsamości i udowodnić swoje prawo do własności lokalu poprzez umowę sprzedaży czy też umowę z deweloperem.

Lokalizacja mieszkania i plan zagospodarowania przestrzennego

Polecamy zwrócić uwagę również na lokalizację, a więc np. to, czy w pobliżu znajdują się tereny rekreacyjne oraz w jak dużej odległości od domu znajduje się przystanek czy Twoje biuro. Dla osób poruszających się komunikacją miejską ważna jest też liczba dostępnych połączeń. Może się także okazać, że np. obok Twojego apartamentowca za kilka lat wybudowana zostanie nowa inwestycja, która sprawi, że Twój widok z okna już nie będzie taki sam. To z kolei sprawia, że warto zwrócić uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Pamiętaj o dodatkowych kosztach

Zanim kupisz mieszkanie sprawdź również, czy istnieje możliwość podłączenia internetu oraz czy Twój telefon ma tutaj zasięg. Dowiedz się także, jakie są miesięczne opłaty za zużycie energii oraz wody, ponieważ mogą się one bardzo się różnić w zależności od lokalizacji mieszkania czy wielkości rodziny. Pamiętaj też, że zakup mieszkania wiąże z opłatami notarialnymi oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych (wynoszącym 2% nieruchomości).

Dlaczego warto kupować mieszkanie z Modern Town?

W artykule wymieniliśmy tylko niektóre pułapki, jaki czyhają na kupujących mieszkanie. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Proces ten może być skomplikowany i pełen ukrytego ryzyka, które mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka. Współpracując z nami, możesz jednak liczyć na kompleksowe wsparcie w każdej fazie transakcji. Możesz mieć pewność, że porządnie sprawdzimy stan techniczny i prawny mieszkania oraz budynku, wiarygodność dewelopera czy plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu podejmiesz w pełni świadomą decyzję zakupową.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Modern Town z siedzibą przy , (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres info@moderntown.pl… czytaj więcej