Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy – jaki wiążą się z nim korzyści?
Marzysz o zarabianiu na nieruchomościach? To świetny pomysł. Do wyboru masz m.in. dwa podstawowe modele wynajmu: krótkoterminowy i długoterminowy. Każde z tych rozwiązań wiąże się z pewnymi unikalnymi korzyściami. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na jedno z nich? Odpowiadamy.
Jak wygląda kwestia umów w przypadku wynajmu?
Na początku wyjaśnijmy podstawową kwestię, a więc to, czym różni się wynajem krótkoterminowy od długoterminowego.
- Jeśli chodzi o najem krótkoterminowy, umowę zawiera się na dni, godziny lub tygodnie – maksymalnie na 30 dni. Co więcej, może być ona zawierana na odległość.
- Jeśli chodzi o najem długoterminowy, nieruchomość jest udostępniana przynajmniej na 6, a zwykle na 12 miesięcy. Umowa jest sporządzana w tym przypadku na piśmie i powinny być przy jej podpisywaniu obecne obie strony.
Wynajem krótkoterminowy – korzyści
Oto najważniejsze korzyści płynące z wynajmu krótkoterminowego.
Duże zyski
Główną zaletą wynajmu krótkoterminowego jest możliwość osiągania naprawdę dużych zysków. Co prawda, trzeba poświęcić w tym przypadku sporo nakładów czasowych na dbanie o nieruchomość, jednak pod względem finansowym bardzo się to opłaca. Często ceny za jedną noc oscylują w granicach 300-400 zł. Finalnie dochody z takiej inwestycji są wyższe nawet o kilkaset procent niż w przypadku wynajmu długoterminowego.
Opłacalność w turystycznych i biznesowych miastach
Warto podkreślić, że wynajem krótkoterminowy opłaca się przede wszystkim w turystycznych (ale też biznesowych) lokalizacjach, a więc np. w pobliżu morza. Konkurencja bywa w tym przypadku jednak bardzo duża, dlatego dobrze byłoby, gdyby stan budynku, w którym mieści się Twoje lokum, był naprawdę dobry. Dla gości znaczenie również mają m.in. takie aspekty, jak sąsiedzi czy okolica.
Możliwość częstszego korzystania z nieruchomości
Jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy, możesz częściej korzystać ze swojej nieruchomości, np. wtedy, gdy nie przebywają w niej akurat goście. W sytuacji, gdy jednak odwiedzają Twój apartament, musisz być częściej w nim obecny, np. w celu przekazywania kluczy.
Mniejsza liczba formalności i większa elastyczność
Najem krótkoterminowy wiąże się z małą liczbą formalności, co czyni go bardzo atrakcyjną opcją. Co więcej, w tym przypadku można elastycznie dostosowywać ceny lokum np. w zależności od sezonu czy odbywających się w danym mieście festiwali. Ważnym aspektem jest również to, że coraz większa liczba klientów decyduje się na najem krótkoterminowy zamiast na tradycyjny hotel. Często preferują oni całe apartamenty – w ten sposób zyskują do dyspozycji większą przestrzeń, nierzadko w atrakcyjniejszej cenie. Warto to wykorzystać.
Wynajem długoterminowy – korzyści
Wynajem długoterminowy również wiąże się z szeroką gamą korzyści.
Regularny i stały dochód
Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy, szacuje się, że średni zwrot z inwestycji wynosi około 10 proc. Gwarantuje on regularny, stały dochód. Zapewnia w ten sposób poczucie stabilności i bezpieczeństwa oraz brak konieczności szukania najemców przez długi czas.
Brak konieczności nieustannego zajmowania się nieruchomością
W przypadku wynajmu długoterminowego nie musisz poświęcać zbyt dużej ilości czasu na zarządzanie nieruchomością – wystarczy, że gruntownie wysprzątasz mieszkanie przed wprowadzeniem się do niego lokatora i, jeżeli jest taka konieczność, naprawisz wszelkie usterki.
Brak konieczności całkowitego wyposażania mieszkania
O ile w przypadku najmu krótkoterminowego trudno sobie wyobrazić sobie apartament bez łóżka czy lodówki, o tyle – jeśli chodzi o ten długoterminowy – takie rozwiązanie wchodzi już w grę (choć oczywiście możesz wyposażyć całe lokum). Warto jednak podkreślić, że najemcy posiadają często swoje własne meble. Co więcej, nierzadko dokonują oni modyfikacji w aranżacji mieszkania, choć w przypadku większych zmian i wszelkich remontów powinni oczywiście uzyskać w pierwszej kolejności Twoją zgodę.
Możliwość wyboru najemcy
Jednym z największych atutów wynajmu długoterminowego jest możliwość samodzielnego wyboru idealnego najemcy, spośród wielu kandydatów. Istnieje wówczas duża szansa na to, że nie trafisz na problematycznych lokatorów. Nie ma w tym przypadku również ryzyka, że mieszkanie będzie stało puste np. przez cały sezon. Co więcej, warto też podkreślić, że wynajem długoterminowy może przynieść Ci korzyści w postaci nowych znajomych. Zdarza się, że właściciel zaprzyjaźnia się z najemcą i cała relacja utrzymuje się przez lata.
Podsumowanie
Jak widzisz, obie formy wynajmu mają zarówno sporo zalet. O ile ten krótkoterminowy wiąże się z wyższymi zyskami, o tyle ten długoterminowy zapewnia stabilizację oraz poczucie bezpieczeństwa finansowego. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, polecamy w pierwszej kolejności zakup wyjątkowej, kameralnej inwestycji w Łebie, zlokalizowanej niecałe 2 km od plaży! Dostępne w niej apartamenty mają od 47 lub 79 mkw. i możesz je potraktować np. jako mieszkania inwestycyjne. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Serdecznie polecamy!